Odżywianie

_kcs4239Największym wyzwaniem, jakie stoi przed każdym właścicielem psa, jest zapewnienie mu możliwie najzdrowszej diety. Wiemy, jak ważna to kwestia, przedstawimy więc kilka porad na temat najważniejszych spraw, na które trzeba zwracać uwagę oraz składników odżywczych potrzebnych naszym czworonożnym przyjaciołom.
Podstawowa zasada jest taka, że karma powinna psu smakować, a jednocześnie spełniać określone kryteria zdrowotne i biologiczne związane z rozwojem, wzrostem i fizjologią zwierzęcia. Informacji warto szukać na opakowaniach karm dla psów, gdzie drukowany jest skład i najważniejsze właściwości naszych produktów.

Białko to budulec tkanek i narządów ciała, zaś aminokwasy odgrywają dodatkowo ważną rolę w wytwarzaniu enzymów koniecznych do przebiegu procesów metabolicznych i prawidłowej pracy układu odpornościowego. Dostateczna ilość białka jest bezwzględnie konieczna do wzrostu i utrzymania psa w dobrej kondycji.

Węglowodany to źródło energii życiowej psa. Doskonałymi źródłami węglowodanów są takie produkty jak ryż, kukurydza, pszenica. Również ziemniaki zawierają wiele cennych substancji odżywczych, jednak ze względu na dużą zawartość skrobi są trudniej trawione. Psy mają zdolność gromadzenia węglowodanów w wątrobie, jednak przyjmowanie ich w nadmiernej ilości powoduje odkładanie się węglowodanów w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.

Tłuszcz jest w karmie dla psów ważnym źródłem energii, a jednocześnie poprawia smak karmy. Niektóre tłuszcze są konieczne do działania i sprawności układu nerwowego.

Spośród najważniejszych kwasów tłuszczowych to kwasy Omega-6 pozwalają utrzymać zdrowie skóry i sierści. Dlatego właśnie suche karmy VitalBite zawierają kwasy tłuszczowe Omega-6.

Witaminy odgrywają zasadniczą rolę w psim organizmie, podobnie jak u ludzi. Ponieważ organizm zwierzęcia nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie wielu witamin, niezbędne ich ilości pobiera wyłącznie z pokarmu. Także minerałów potrzebnych do właściwego funkcjonowania i rozwoju organizmu należy dostarczać psu z żywnością.

Błonnik wpływa korzystnie na trawienie, a jego brak może powodować niestrawność. Karmy VitalBite zawierają składniki roślinne, będące znakomitym źródłem błonnika pokarmowego.

Na koniec nie wolno też zapominać, że psy potrzebują wody. Pies pozbawiony dostępu do wody ucierpi z powodu bardzo poważnych konsekwencji w ciągu zaledwie kilku dni. Bez jedzenia natomiast poradzi sobie dość dobrze do momentu utraty ok. połowy masy ciała. Pies, zależnie od wielkości, potrzebuje dziennie od 0,5 do 2 litrów wody. Ponieważ zwierzęta instynktownie wypijają dokładnie tyle, ile potrzebują, trzeba psom zapewniać stały dostęp do świeżej wody pitnej.

A zatem karmy dla psów VitalBite zapewniają doskonale zbilansowaną dietę, ponieważ jest to karma pełnoporcjowa zapewniająca odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów, zgodnie z wysokimi standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Niezwykłą zaletą karmy suchej dla psów jest jej łatwe dawkowanie i serwowanie. Tego typu produkty łatwo się przechowuje i są stosunkowo długotrwałe, więc właściciel może mieć w domu nawet spory zapas, o ile karma nie przekracza terminu przydatności do spożycia.

Przeciętna zawartość wilgoci w suchej karmie dla psów wynosi 10%, a w karmie mokrej od 75% do 85%. Właściciele powinni pilnować, aby psy karmione karmą suchą dużo piły. Psy karmione karmą mokrą, pokarmem przygotowanym w domu czy resztkami ze stołu mogą potrzebować mniej wody.