Higiena

_kcs7567Pies, podobnie jak człowiek, po porządnym myciu też czuje się odświeżony i rześki. Dzięki regularnej i odpowiedniej pielęgnacji nasi pupile wyglądają zdrowo i pięknie, a nam z pewnością są za to wdzięczni. Jeśli chodzi o pożądaną częstotliwość kąpania i czyszczenia psa, zależy to w dużej mierze od rasy, wielkości, typu sierści i czasu spędzanego poza domem.

Psy nie przepadają za kąpielą, ale także nie wylizują ciała do czysta jak koty. Czyszczą się poprzez drapanie, otrząsanie i przygryzanie. Otrząsanie występuje np. po zmoczeniu lub w przypadku, gdy pies ma coś na grzbiecie i usiłuje się tego pozbyć. Tylnymi łapami pies drapie się po karku i szyi, klatce piersiowej i brzuchu, zaś łapy przednie wykorzystuje do czyszczenia nosa i kufy (pyska). Miejsca swędzące przygryzają, a następnie wylizują miejsca, których nie są w stanie wydrapać.

Oczywiście świadomy właściciel pomaga psu w dokładnej higienie, uzupełniając odpowiednimi sposobami działania instynktowne.

Do czesania psiej sierści trzeba używać szczotki lub grzebienia odpowiedniego do rodzaju sierści. U psów długowłosych powinno się używać szczotki z metalowymi ząbkami i zaokrąglonymi końcówkami, a u psów krótkowłosych lepiej sprawdza się szczotka z włosia/szczeciny.

Zależnie od rasy i typu futra, psią sierść należy czesać przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej jest dokładnie szczotkować psa codziennie, gdyż pomagamy mu wtedy w naturalnym zrzucaniu sierści i lepiej panujemy nad linieniem. Dla zwierzęcia delikatne drapanie szczotką jest dość przyjemne, a ponadto oddziela od skóry łupież, dzięki czemu skóra lepiej oddycha.

Podczas czesania psa należy zwrócić uwagę na stan skóry oraz wszelkie resztki roślinne, kolce, rzepy zaplątane w futro itp., które trzeba usunąć, by uniknąć podrażnienia.

Częstotliwość kąpieli również zależy od rasy i typu sierści, a także od czasu, jaki pies spędza na zabawie na dworze. Trzeba pamiętać, że nadmiar kąpieli usuwa ze skóry i futra ochronną warstwę lipidową wytwarzaną naturalnie przez zwierzę, a w efekcie sierść i skóra mogą się stać wysuszone i bardziej wrażliwe. Co do zasady, psa należy kąpać raz na trzy miesiące.

Kilka porad na temat kąpieli:
– Włóż psu do uszu kulki z waty, by zapobiec gwałtownym ruchom głowy, a w rezultacie przedostaniu się wody do przewodów słuchowych.
– Postaw psa w wannie lub brodziku tak, aby nie uciekł – psy zwykle nie lubią mokrego otoczenia.
– Używaj łagodnego szamponu dla psów.
– Po kąpieli wysusz psie futro ręcznikiem; pies sam zresztą pomoże w suszeniu, ponieważ będzie się intensywnie otrząsał.

Psie pazury trzeba regularnie przycinać. Używa się do tego celu specjalnego przyrządu dostępnego w sklepach zoologicznych. Przyrządem tym przytniemy pazury tylko na tyle, na ile jest to konieczne – psie pazury są ukrwione i unerwione, a naczynia i zakończenia nerwowe łatwo uszkodzić.

U psów wrażliwych na choroby uszu może być konieczne czyszczenie uszu raz na dwa tygodnie. W tym celu przecieramy zewnętrzne części uszu natłuszczoną ściereczką lub wacikiem, nie wkładamy jednak niczego do wnętrza ucha.

Czyszczenie oczu nie musi być wykonywane regularnie; u zdrowych psów konieczność takiego zabiegu niemal nie występuje.

Do czyszczenia zębów należy zapewnić psu specjalną suchą karmę lub zabawki do żucia przeznaczone w szczególności do oczyszczania zębów; po spełnieniu tego warunku nie trzeba nic więcej robić. W razie potrzeby zęby czyścimy psu specjalnymi szczoteczkami i pastami dla psów!