Higiena zębów

_kcs4251Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z wagi prawidłowego żywienia, ale już nie każdy wie, jak ważna jest higiena uzębienia. Zęby służą psom nie tylko do jedzenia, ale także do wielu innych rzeczy – choćby do zabawy. To dlatego ochrona zębów jest tak bardzo istotna.

Psy są mięsożerne, o czym świadczy struktura ich uzębienia. 20 ze wszystkich 42 zębów osadzone jest w szczęce górnej, a 22 – w dolnej.
O zdrowe zęby trzeba dbać już od wieku szczenięcego!
Szczenięta żują wszystko instynktownie, a jeśli nie zapewnimy im odpowiednich przedmiotów do żucia – pogryzą wszystko, co znajdą w domu. Gdybyśmy z tego powodu próbowali oduczyć szczeniaka gryzienia, osiągniemy najwyżej pogorszenie stanu uzębienia, bo zwierzę nie będzie mogło dostatecznie oczyścić zębów. Karma mokra wchodzi w przestrzenie między zębowe i nieusunięta może spowodować powstanie osadu, w którym rozwijają się bakterie jamy ustnej.

Po jedzeniu w osadzie odkładają się minerały, co skutkuje powstaniem kamienia nazębnego. Kamień pod dziąsłami prowadzi do parodontozy, a bakterie rozwijające się w kamieniu – do zapalenia dziąseł. W chronicznych przypadkach parodontozy dochodzi do obluzowania się, a wreszcie wypadania zębów. Psy cierpiące z powodu kamienia nazębnego bardzo się ślinią, powoli jedzą, mają trudności z gryzieniem i okazują niechęć do żucia, a ponadto często odmawiają spożywania karmy zawierającej duże kawałki, czy też karmy suchej. Do objawów takich dolegliwości można zaliczyć nieprzyjemny zapach z psiego pyska. Ponieważ usuwanie kamienia jest możliwe wyłącznie w znieczuleniu (ultradźwiękowo), bardzo ważna jest profilaktyka.

Pilnuj, by pupil miał zawsze coś do gryzienia. Nie bardzo nadają się do tego kości, gdyż zęby zbyt szybko się na nich ścierają, po czym dochodzi do odsłonięcia kanału zębowego, a to z kolei do zakażeń dających ostre objawy. Zamiast kości warto stosować zabawki do żucia, wykonane ze skóry zwierzęcej lub innych jadalnych materiałów. Nowoczesne produkty z tej kategorii nie tylko mechanicznie oczyszczają zęby, ale też zawierają enzymy zapobiegające odkładaniu się kamienia nazębnego. Istnieją też smakołyki i karmy o strukturze pomagającej w usuwaniu osadu z powierzchni zębów.

Kolejnym sposobem zapobiegania powstawaniu kamienia jest mycie zębów, które należy rozpocząć u psa już w wieku szczenięcym, gdyż wtedy łatwiej przywyknie on do tego zabiegu. Najlepiej z tym poczekać, aż pies skończy 7-8 miesięcy, ponieważ do tego czasu będzie miał już wszystkie zęby stałe. Nie należy myć zębów psom ze stanem zapalnym dziąseł, kamieniem nazębnym lub innymi dolegliwościami w obrębie jamy ustnej! Najpierw należy oddać zwierzę w ręce weterynarza, który zaradzi problemom, między innymi usuwając psu kamień z zębów.

Jeśli nie potrafimy zachęcić psa do częstego gryzienia, ani nie możemy umyć mu zębów, możemy jeszcze stosować różne produkty zawierające enzymy. Są one dostępne w postaci tabletek lub proszku, które miesza się z karmą, lub w postaci płynu, który dolewamy psu do wody. Oczywiście najważniejszą sprawą jest coroczne badanie psa przez weterynarza.